Marktcijfers 4e kwartaal 2021 (bron NVM). Krapte op woningmarkt neemt verder toe; prijsstijging afgelopen jaar ruim 20% in o.a. delen van Utrecht, Stichtse Vecht (Maarssen)

Marktcijfers 4e kwartaal 2021 (bron NVM)

Krapte op woningmarkt neemt verder toe; prijsstijging afgelopen jaar ruim 20%.

Landelijk: Het aantal transactiesin het 4ekwartaal bedraagt 35.703 woningen, bijna 23% minder dan vorig jaar maar wel 10% meer dan vorig kwartaal. Transactieprijs is nu gemiddeld €438.000, een stijging van 20,7%. Prijsstijging van rond de 20% houdt nu al 3 kwartalen aan. Gemiddelde verkooptijd is23 dagen en 80% van de woningen wordt boven de vraagprijs verkocht; er wordt dan gemiddeld 8,8% meer betaald dan de vraagprijs. Het aanbodaan koopwoningen bedraagt aan het einde van het kwartaal ruim 15.600 stuks; een derde minder dan een jaar geleden. In het 4ekwartaal kwamen er zo’n 36.500 woningen op de markt, 16% minder dan een jaar geleden. De KI1daalt van 1,5 vorig jaar naar nu 1,3.In het 4ekwartaal zijn er 8.250 nieuwbouwwoningenen bouwkavels nieuw op de markt gekomen, een daling van 22% t.o.v. vorig jaar maar wel 16% meer dan vorig kwartaal. De prijzen stegen met 13,8% in een jaar tijd naar €466.000 gemiddeld.

Regio Utrecht:

De gemeenten Bunnik, De Bilt, De Ronde Venen, Houten, IJsselstein, Lopik, Montfoort, Nieuwegein, Stichtse Vecht, Utrecht, Utrechtse Heuvelrug (ged.), Vijfheerenlanden (ged.), Wijk bij Duurstede, Woerden en Zeist vallen binnen de afdeling Utrecht én binnen deze COROP regio die verder bestaat uitAmersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden, Oudewater, Renswoude, Rhenen, Soest, Veenendaal en Woudenberg. Het aantal transactiesdaalt in deze regio met 20,9% naar 3.482woningen. Van alle woningtypen daalt het aantal transacties, die van vrijstaandhet meestmet 32%. Transactieprijzenstijgen in deze regio 20,7% naar nu €509.000 waarbij de verkooptijd 21dagen bedraagt. Er wordt gemiddeld 11% meer betaald dan de vraagprijs. Bijna 84% van alle woningen wordt boven de vraagprijs verkocht.De hoeveelheid aanbodis met 31,1% gedaald naar 1.194woningen. De gemiddelde vraagprijs stijgt 8,8% naar nu €526.000. Lopende dit kwartaal zijn er 3.546woningen te koop gezet en dat zijn er 12,7% minder dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar. KI = 1,0.1De krapte-indicator(KI)is de verhouding tussen aanbod en vraag. Deze wordt uitgerekend door het staande aanbod te delen door het aantal transacties in een maand (beter: 3 x aanbod te delen door aantal transacties in een kwartaal). Lager dan 5 is een krappe (verkopers-)markt, tussen 5 en 10 is evenwichtig, boven de 10 is een ruime (kopers-)markt.

Gemeente Utrecht:

Het aantal transactiesdaalt in deze gemeente met 21,1% naar 983woningen. Grootste daler is heel opvallend de hoekwoningmet 40% minder verkopen.Transactieprijzenstijgen in deze regio 17,7% naar nu €518.000 waarbij de verkooptijd 20dagen bedraagt. Er wordt gemiddeld 15,4% meer betaald dan de vraagprijs; 91,1% van alle woningen wordt boven de vraagprijs verkocht. De hoeveelheid aanbodis met 15,5% gedaald naar 315woningen. De gemiddelde vraagprijs stijgt met 9,1% naar nu €460.000. Lopende dit kwartaal zijn er 1.030woningen te koop gezet en dat zijn er 13,7% minder dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar. KI = 1,0; voor 2-onder-een-kap het laagst met KI = 0,5.gemeenteDe Ronde VenenHet aantal transactiesdaalt in deze gemeente met 22,4% naar 111woningen. Trans-actieprijzenstijgen hier maar liefst 34,8% naar nu €654.000 met een verkooptijd van 31dagen. Er wordt gemiddeld 5,7% meer betaald dan de vraagprijs. Ruim 72% van alle woningen wordt boven de vraagprijs verkocht. De hoeveelheid aanbodis gehalveerd naar 61woningen. De gemiddelde vraagprijs stijgtmet 17,5% naar nu €712.000. Lopende dit kwartaal zijn er 113woningen te koop gezet en dat zijn er 11% minder dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar. Er zijn relatief veel vrijstaande woningen te koop gezet maar juist weinig appartementen waar wel behoefte aan is gezien de KI van 1,1. Over alle woningtypen gemeten bedraagt de KI = 1,6.gemeenteUtrechtse HeuvelrugHet aantal transactiesdaalt in deze gemeente met 9,9% naar 97woningen; vooral de tussenwoningen (-32%) en de vrijstaande woningen (-34%) trekken dit percentage omlaag. Trans-actieprijzenstijgen in deze gemeente7,7% naar nu €575.000 bijeen verkooptijd van 22dagen. Er wordtgemiddeld 7,9% meer betaald dan de vraagprijsen 76% van alle woningen wordt boven de vraagprijs verkocht. De hoeveelheid aanbodis na37% daling geslonken tot 46woningen. De gemiddelde vraagprijs stijgt met 15,3% naar nu €907.000.Dit is met name zo hoog doordat vrijstaande woningen maar liefst 43% van het aanbod beslaan maar slechts 20% van het aantal transacties.Lopende dit kwartaal zijn er 94woningen te koop gezet en dat zijn er 5,6% minder dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar. KI = 1,4; voor hoekwoningen een extreem lage KI = 0,3.

Conclusie:

Het karige bestaande aanbod in combinatie met het relatief weinige nieuwe aanbod dat lopende het kwartaal op de markt komt zorgt voor verdere daling van het aantal transacties. Ook de krapte-indicator daalt doordat het aanbod nog sneller afneemt dan het aantal transacties. De enorme prijsstijging van rond de 20% op jaarbasis houdt aan. Ook de nieuwbouw kan de enorme vraag niet aan.

van

Goedemiddag 👋

Benieuwd naar de waarde van jouw huis?

Je weet het in 1 minuut. Laten we beginnen!

Wat is de reden van jouw aanvraag?
Ik wil graag...

Er zijn meerdere antwoorden mogelijk.

Wanneer wil je verhuizen?

We zijn er bijna 🎉

Om het rapport op te maken hebben we een aantal gegevens nodig

Jouw woningwaarde wordt berekend... 🚀

loading

Bedankt %name%! De woningwaarde van %address% is berekend 🥳

Check je mail voor het rapport!

success
Wat is mijn huis waard?